טיפול פסיכולוגי

שלבי הטיפול הפסיכולוגי

לפני שניתן להתחיל טיפול פסיכולוגי, חשוב שהמטפל והאדם שמגיע לטיפול יכירו זה את זה. המטפל זקוק לפרטים הביוגרפים של המטופל, לרקע המקצועי, המשפחתי והנפשי שלו. פרטים אלה נחוצים על מנת לגבש תמונת מצב ולבסס קווים מנחים לגבי סוג הטיפול הנחוץ. לשם כך מתקיים הליך קבלה, שהוא שונה מלקוח ללקוח, ובעקבותיו מחליטים האם אכן המטפל מתאים למטופל, ואיזה סוג טיפול או גישה טיפולית יתאימו.
בשלב הבא של טיפול פסיכולוגי בכפר סבא מתחילים בסדרה של פגישות, שנעשות בזמנים קבועים ומתוך הסכמה הדדית. מפגישה לפגישה נבנה קשר טיפולי, כמו גם יחסי אמון בין המטפל למטופל. יחסי אמון אלה חשובים מאוד להצלחת הטיפול, והם מבוססים על אתיקה מקצועית, על דיסקרטיות מוחלטת ועל כבוד הדדי.

סוגים שונים של טיפולים ובחירת הטיפול המתאים

הטיפול הפסיכולוגי (נקרא גם טיפול נפשי או פסיכותרפיה) מיועד לעזור לפתור בעיות שונות – החל מבעיה חיצונית, המתבטאת בהפרעה התנהגותית-חברתית, וכלה בבעיה רגשית פנימית. קיימות גישות טיפוליות רבות ושונות המתבססות על תיאוריות ועל מחקרים שונים, אך לכולן מטרה משותפת – להפחית את המתח שבו נתון האדם המגיע לטיפול, לאפשר לו לגבש לעצמו דרך התבוננות חדשה ולעזור לו למצוא דרכי התמודדות הולמות.

פסיכולוגים מומחים בוחרים טיפול פסיכולוגי הכי מתאים

המידע הרב והזמין בנושא הטיפול הפסיכולוגי מביא לא פעם לכך, שהמטופל מבקש טיפול מסוים, שעליו שמע או קרא. יש לזכור שלא כל טיפול מתאים לכל אחד, ומה שהשפיע על המראיינת הצעירה והנמרצת מהטלוויזיה לא בהכרח ישפיע על אדם מבוגר שסובל מנדודי שינה. האדם המגיע לטיפול לא תמיד יודע לאבחן ממה בדיוק הוא סובל, ולאיזה סוג של טיפול הוא זקוק. משום כך חשובה הפגישה הראשונית עם הפסיכולוג, שבמהלכה יפורטו הבעיות, יינתן ייעוץ ראשוני ויוחלט על הדרך הנכונה ביותר להמשך הטיפול.
יש לציין כי טיפול פסיכולוגי איננו מטה קסמים. קרוב לוודאי שהבעיות לא תיעלמנה בן רגע, אך עצם ההכרה בהן וההפנמה של הצורך בטיפול הן תחילת הדרך.