טיפול פסיכולוגי

התמודדות עם לחץ ושחיקה

איך מתמודדים עם לחץ ושחיקה? "אין לי זמן", "אין לי כוח", "לא יודעת מה עליי לעשות", "למה זה ככה", "נמאס לי מהכול", "אני מיואש", "אין לי אוויר";
כל אדם חווה במהלך חייו את אחת מההרגשות הנזכרות לעיל יותר מפעם אחת. וזה לגיטימי.
הבעיה מתחילה כאשר מדובר על המחשבות וההרגשות הנזכרות לעיל, במשך תקופה ארוכה, כאשר במקביל האדם לא חווה "ניטרול לחצים" ושחרור מועקות".

מה הוא לחץ הנפשי?

לחץ הוא ביטוי של מצוקה אשר באה לידי ביטוי באופנים רבים מדיכדוך, כעס, חרדה, חוסר אונים, עצבנות ועד אינסומניה (קשיים בשינה עד כדי חוסר יכולת מוחלטת לישון), קשיי אכילה, תפיסת כל אדם, מערכת יחסים ונושא בחייך באופן חסר תקווה.

לקריאה נוספת: טיפול פסיכולוגי ברעננה
כמו כן, האדם חווה קשיי זיכרון, קשיי הקשבה וכאבים גופניים (כאבי שרירים, תחושת עייפות כרונית).
כולנו שמענו על 3 מצבי ה-Freeze, Flight, Fright ועלינו לברך עליהם שהרי בזכותם האדם ניצל, מתמודד, מגן על עצמו ועל קרוביו, מחליט החלטות מצילות חיים ועוד.
שהרי, במקור, הלחץ הוא תגובה פיזיולוגית חיובית שמטרה הישרדות האדם במצבי סכנה.
למשל, כאשר האדם יורד במדרגות והאור נכבה, אם הוא יהיה שאנן ב-100% גופו לא יערך לאפשרות של תקיפה. למשל, אם האדם, לא חווה פחד בעת אזעקה, גופו לא יהיה מוכן (משאבי מוח, חמצן, שרירים) לריצה, נפשו לא תהיה יצירתית (יכולת הבחירה באלפית השנייה להשתטח על הכביש).

העניין הוא שאנחנו כבר לא חיים במערות. בעבר, היינו בטבע והתמודדנו עם דובים ומזג אויר קיצוני. כיום הלחץ שלנו הוא תוצר של דרישות חברתיות, אכזבות ממערכות יחסים, בחירה בשל (חוסר ברירה) במקצועות, אהבות ומקומות מגורים אשר לא הולמים את מהותינו, ייעודינו, חלומותינו וכך אנו מגיעים ומגיעות למצבי לחץ ושגרה היוצרים מחלות גופניות ואף התמוטטויות נפשיות.

מה הפתרון לבעיות נפשיות?

הרגלי חיים קבועים ומאוזנים, תזונה נכונה (יותר פירות וירקות), הקפדה על שתייה מרובה, פעילות גופנית, פעילות לנפש (מוסיקה, ריקוד, ציור, מפגש עם חברים) וכמובן-שיתוף עם האחר.
זו יכולה להיות פסיכולוגית, זה יכול להיות פסיכותרפיסט, זו יכולה להיות רופאה סינית או מורה לדרך, זה יכול להיות מיסטיקן או יכולה להיות מורה רוחנית. כך או כך, כאשר מדובר על שיחה משתפת, מביעה, אשר מוציאה את הכאב, החיים יכולים להיות הרבה יותר קלים.

אל תשכח/י, לחץ ושחיקה הם לא מחויבי המציאות, אפשר לחיות אחרת.