טיפול פסיכולוגי

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים הן אחת המגפות המשמעותיות מבחינה פסיכולוגית וחברתית בשנים האחרונות.
בעיות אלו מתאפיינות בחוסר יכולת להתרכז ולמקד את המחשבה, בהיפראקטיביות ובחוסר יכולת לנהל מפגשים חברתיים בהצלחה. בעיות אלו נפוצות גם בקרב נוער ומבוגרים, אך מהותיות במיוחד כאשר מדובר על ילדים כיוון שהן פוגעות בתפקודם בגנים, בבתי הספר ובמסגרות החברתיות המעצבות את עתידם.

הסימפטומים של בעיות קשב וריכוז אצל ילדים מופיעות לרוב במסגרות החינוכיות – בגנים ובבתי הספר.
הגננות, המורות או המדריכים השונים אשר באים במגע עם הילד מבחינים בירידה בריכוז, הפרעה לאחרים, התנהגות מרדנית, משיכת תשומת לב בכוח, ועוד. עד לפני כמה שנים הייתה נטייה להתייחס אל ילדים אלו כמופרעים, בעייתיים או עצלנים ולהאשים את הילד בהתנהגותו, אך המגמה בשנים האחרונות היא להיות סובלניים כלפי בעיות קשב וריכוז אצל ילדים, לאבחן אותן כראוי ולהעניק טיפול הולם.

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים מאובחנות על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים במוסדות החינוכיים ובמכוני האבחון השונים.
ישנן רמות שונות של בעיות אלו הבאות לידי ביטוי במאפיינים השונים מילד לילד. טיפול פסיכולוגי עשוי לסייע רבות בהתמודדות עם בעיות אלו וללמד את הילד טכניקות של ריכוז ומיקוד. בנוסף, ילדים רבים לוקחים ריטלין – כדור הממקד את המחשבה, מנטרל הסחות דעת ומרגיע נטיות אובססיביות. כדור זה ידוע בהצלחתו בטיפול במקרים של הפרעות קשב וריכוז והוא פופולארי מאוד בהתמודדות של ילדים ואף מבוגרים עם בעיות אלו.

נושא של בעיות קשב וריכוז אצל ילדים נחקר היטב בשנים האחרונות, והמודעות לעובדה כי רבים סובלים מהפרעות אלו במגמת עלייה מתמדת. אבחון נכון מהותי לטיפול בבעיה, וכמה שמוקדם יותר טוב יותר. ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז שאינו מאובחן ומטופל כהלכה ינותב למסלול של כישלונות, דחייה וסבל מיותר מבלי שיהיה אשם בכך. אבחון נכון וסיוע לילדים הסובלים מבעיות אלו יקל עליהם מיד ויביא להשתלבותם בחברה.